منو اشيا عمودي
صفحه اصلي
آخرین اخبار:
آر.اس.اس
اخبار
اخبار استانی
اخبار شهرستانی
اطلاعیه ها
انتشارات
انتصابات
بازديدها
بنر
بهزیستی در رسانه
پیوندها
تبلیغات
تصوير ها
جستجو
خدمات
دسترسی ها
زمان ديجيتال سرور
عکس
فیلم
لینک های مربوط
متون عمومي
متون عمومي
متون عمومي
مناقصات و مزایدات
منو
منو
نظر سنجی
وب سايت ها
ورود
اخبار شهرستانی
1396/8/11 پنجشنبهمدیرکل بهزیستی آذربایجان‌شرقی

اجرای طرح آگاه سازی پیشگیری از معلولیت ها و غربالگری اختلالات ژنتیکی در مدارس آذربایجان‌ شرقی

مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی پیش از ظهر امروز در مراسمی که به همین مناسبت در دبیرستان دخترانه حضرت معصومه (س) ناحیه سه تبریز برگزار شد، با بیان اینکه داشتن سلامتی و فرزند سالم حق همگان است، جامعه سالم را زیربنای توسعه هر کشور دانست و اظهار کرد: بررسی ها نشان می دهد، ۸۰ درصد مسئولیت تامین سلامت هر فردی بر عهده خود اوست و تنها ۲۰ درصد آن بر عهده دولت و متولیان حوزه سلامت می باشد.

  به گزارش روابط عمومی بهزیستی آذربایجان شرقی ،مدیرکل بهزیستی استان پیش از ظهر امروز در مراسمی که به همین مناسبت در دبیرستان دخترانه حضرت معصومه (س) ناحیه سه تبریز برگزار شد، با بیان اینکه داشتن سلامتی و فرزند سالم حق همگان است، جامعه سالم را زیربنای توسعه هر کشور دانست و اظهار کرد:
بررسی ها نشان می دهد، ۸۰ درصد مسئولیت تامین سلامت هر فردی بر عهده خود اوست و تنها ۲۰ درصد آن بر عهده دولت و متولیان حوزه سلامت می باشد.
محسن ارشدزاده با تاکید لزوم ارتقاء سطح آگاهی دانش آموزان بعنوان آینده سازان میهن اسلامی گفت: اختلالات ژنتیکی قابل درمان نبوده ولی قابل پیشگیری است و با علم وآگاهی می توان از ابتلاء به معلولیت در جامعه جلوگیری کرد.
وی با اشاره به اینکه سالانه حدود ۳۰ هزار معلول در کشور متولد می شوند، افزود: در استان ما نیز سالانه ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ کودک دارای معلولیت متولد می شود که این معلولیت ها عمدتا ناشی از عوامل مادرزادی و ژنتیکی بوده و اکثرا قابل پیشگیری هستند.
مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی اضافه کرد: علاوه بر آن سالانه بالای ۱۵ هزار نفر در کشور و ۷۰۰ نفر بر اثر تصادف کشته و درصدی بالایی از این افراد نیز معلول و قطع نخاع می شوند.
وی با بیان اینکه معلولیت محدودیت نیست، ادامه داد: بنا به نظر متخصصین، ۷۵ درصد معلولیت های بینایی و ۶۰ درصد معلولیت های ناشنوایی قابل پیشگیری هستند به شرط اینکه علم و آگاهی ما در مورد معلولیت ها افزایش یابد.
ارشدزاده اضافه کرد: آموزش و آگاهی بخشی از جمله راهکارهای کنترل و پیشگیری از بروز معلولیت است و در این راستا سال گذشته طرح آگاه سازی پیشگیری از معلولیت ها و غربالگری اختلالات ژنتیکی در ۲۸۰ مدرسه استان اجرا شد و بیش از ۴۵ هزار دانش آموز در استان تحت پوشش این طرح قرار گرفتند.
وی در پایان خاطر نشان ساخت: تفاهم نامه ای که بین اداره کل آموزش و پرورش استان و سازمان بهزیستی ایجاد شده، امسال بیش از ۷۰ هزار نفر در طرح آگاه سازی پیشگیری از معلولیت ها و ۲ هزار نفر در غربالگری اختلالات ژنتیکی تحت پوشش قرار خواهند گرفت.
گفتنی است؛ این طرح با همکاری وزارت آموزش و پرورش و بهزیستی کل کشور صورت گرفته و در سال دوم اجرای خود تمام دانش آموزان دوره دوم متوسطه را در بر می گیرد.

منبع خبر: روابط عمومی بهزیستی آذربایجان شرقی
.
نسخه قابل چاپ